*
“Plastic Bags of ice cubes Spartan Stores” (CC by 2.0) by  stevendepolo

How lot does a bag of ice cost?

On average, a bag of ice will cost anywhere from as tiny as $1 for a 10-pound bag come as much as $6 for a 20-pound bag.

You are watching: How much does a bag of ice cost

The cost of ice will count on the quantity in the bag and the store marketing it.

With grocery stores, gas stations and also even some quick food chains marketing bags the ice, describe our table below to watch what that could expense you:

RetailerAverage Price
7-11$2.50 because that 10-pound bag
Arby"s$1 because that 10-pound bag
Burger King$1 because that 5-pound bag
Chick-fil-A$1.50 for 5-pound bag
Costco$1.79 for 20-pound bag
Kroger$2.29 for 10-pound bag
Kwik Trip$2.29 because that 10-pound bag
McDonald’s$1.49 for 8-pound bag
Sam"s Club$2.25 because that 20-pound bag
ShopRite$1.99 because that 7-pound bag
Sonic$2 because that 10-pound bag
Steak ‘n Shake$1 because that 6-pound bag
Target$1.37 because that 5-pound bag
Walmart$1.50 because that 10-pound bag

NOTE: These room the prices we received. Her results may vary, depending upon the geographical location. Also, this prices may adjust depending on the advancement rate.

Tips to know:

The average bag of ice will certainly come in a 10, 16 or 20-pound bags, and also most ice will be make from purified water. Ice will virtually always be offered as cubes, but in some cases, friend may have the ability to find cocktail ice cubes, which refer to the smaller cubes offered in beverages.

Some the the largest brands often discovered at a regional retailer contains Arctic Ice, the Cape Cod ice Company, Chesapeake bay Ice, Diamond Ice, Penguin Ice and also Reddy Ice.

Ice can be purchase at many grocery stores, gas stations, and as mentioned, also fast food restaurant chain such together Sonic, McDonald’s and even Arby’s. This will differ from location to ar as part won’t offer bags of ice cream for sale.

If purchasing a bag of ice cream for consumption, make certain it’s significant with the International Packaged ice cream Association (IPIA) seal. This assures the ice has actually met the IPIA’s strict standards.

How can I save money?

Consider making your own ice at home. If you think you are going to be purchasing an ext ice in the future, think about purchasing smaller ice trays in ~ a neighborhood dollar store. If your refrigerator has actually an ice cream making option, take into consideration filling up a cooler the night before you leave. That way, as soon as you wake up, the ice machine will it is in at complete capacity again for an additional refill.

Bags of ice will typically be the exact same price across town. That is finest that you purchase ice together close as you deserve to to home, specifically if you are bringing it ago for an event.

See more: Where Is The Experience Share In Fire Red / Leaf Green, Where Can I Find Exp Share

Advertising Disclosure: This contents may include referral links. Please check out our disclosure plan for much more info.